Stredoškolák spolupracuje na experimente IS521

Jakub, môžeš sa nám predstaviť?

Volám sa Jakub Lušnák a mám 17 rokov. Pochádzam z okolia Žiliny, momentálne študujem na SPŠE Karola Adlera v Bratislave (3. ročník), takže som tu na internáte. Rád sa venujem matematike a fyzike, popritom sa snažím programovať a robiť čo-to z elektrotechniky. Okrem tohto sa snažíme aj trochu popularizovať vedu a techniku na našej škole organizovaním populárno-náučných prednášok, pri ktorých pozývam firmy a osobnosti na našu školu. Jeden z hlavných zlomov v mojom živote bol, keď som zistil, že informatika, ktorú som chcel pôvodne študovať, ma až tak neláka. Začala ma baviť matematika a fyzika – na strednej som spoznal mnoho nových ľudí, ktorí mi otvorili dvere do úplne nového, veľmi zaujímavého sveta, za čo som im veľmi vďačný. Časom som sa dopracoval až k fundamentálnej fyzike, ktorá ma neprestáva udivovať dodnes. Za toto všetko som vďačný svojim rodičom, pretože ma podporujú v mojich rozhodnutiach, či pánovi Venhartovi a tímu, ktorý je za experimentom IS521,ale aj ľuďom ktorí pre mňa doteraz obetovali čas a úsilie.

 

Ako si sa dostal k spolupráci s Martinom Venhartom z Fyzikálneho ústavu SAV?

Ten okamih si pamätám sekundu po sekunde ešte dnes (tak skoro naň nezabudnem).  Bolo to približne pred rokom na udalosti Vedecká cukráreň, kde mal pán Venhart prednášku o ich experimente IS521. Prednáška mi prišla dosť zaujímavá, tak som sa snažil celý čas nabrať odvahu a spýtať sa jednu otázku. Nakoniec, celý roztrasený a nezvyknutý spontánne sa pýtať známejších ľudí som za ním zašiel. Bol som skutočne prekvapený, keď sa z jednej otázky náhle stala konverzácia a skončilo to pri tom, či sa nechcem pozrieť na experiment IS521 na FÚ SAV. Samozrejme som neodmietol, snažiac sa ukryť nadšenie.

Ako to dopadlo?

Vidieť takýto experiment naživo po prvýkrát v živote bolo fakt niečo super a bol som taký nadšený, že som sa spýtal, či by som im mohol s niečím pomáhať. Pán Venhart prekvapivo prikývol. Ako tak nad tým uvažujem, keby som vtedy za ním nezašiel a nenabral štipku odvahy, neviem, čo by sa dialo dnes. Toto bol jeden okamih, ktorý ma posunul skokom vpred, lebo dnes už necítim žiadnu bojazlivosť sa pýtať a vidím, že sa to naozaj vyplatilo. Nie nadarmo sa vraví, že hlúpe otázky neexistujú, existujú len hlúpe odpovede.

O čom je vaša spoločná práca, ktorú ste poslali do prestížneho časopisu Journal of Physics G: Nuclear and Particle Physics?

O experimente IS521. Je to slovenský jadrovo-fyzikálny experiment, ktorý využíva unikátny spektrometer HIGH-TATRA. Zaoberá sa štúdiom rozpadu jadier pomocou simultánnej spektroskopie konverzných elektrónov a gama žiarenia s vysokým energetickým rozlíšením. Systém pracuje v podmienkach vysokého vákua (menej ako10-7mbar). Toto je generované pred-vákuovými a turbomolekulárnymi vývevami. Experimentálne zariadenie bolo navrhnuté kompaktne, nie je ťažké a ľahko sa dá zložiť (kvôli jeho inštalácii na iónovod ISOLDE v CERNe). Hlavná súčasť experimentu je transportná páska, ktorej zloženie je špeciálne navrhnuté tak, aby vydržala extrémne podmienky experimentu (vysoké vákuum, napnutosť pri otáčaní pásky, odolnosť voči korózii). Dáta sa získavajú pomocou depozície vzoriek iónov na pásku a následnou prepravou miesta nárazu iónu pred detektory (BEGe). Špecalizovaný software kontroluje urýchľovač ISOLDE, pohyb pásky, zber dát z detektorov a zobrazuje namerané energetické spektrá. Samotný experiment už navštívil CERN dvakrát v rokoch 2014 a 2016. Experiment bol za tieto 2 roky vylepšený a to vypovedá aj o tohtoročných výsledkoch, ktoré sa rozhodne posunuli vpred. Myslím si, že sa experiment celkovo vydaril, pričom limit na experimentovanie na ISOLDE bol iba 4 dni. Mojou úlohou na experimente bolo asistovať jednotlivým členom tímu a pomoc s konštrukciou pre testovanie na FÚ SAV.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Určite by som rád pokračoval v spolupráci s pánom Venhartom. Človek sa takto veľa naučí, predsa len je oveľa efektívnejšie učiť sa za behu projektu to, čo vás baví a vidíte aj výsledok. Mojou hlavnou prioritou je teraz nadobudnúť čo najviac vedomostí z matematiky a fyziky, aby som jedného dňa mohol navrhnúť svoj vlastný experiment alebo teóriu. Príde mi neskutočne pekné, ako sa z myšlienky (a samozrejme aj dát) môže náhle stať niečo, čo pomôže ľuďom a vedcom na celom svete. Práve preto som sa rozhodol pre tento odbor, ktorý ma každým dňom čím ďalej tým viac fascinuje. Samozrejme, školu nesmiem zanedbávať, takže popritom sa chcem vzdelávať aj v odbore, ktorý som si vybral na našej škole (Informačné a sieťové technológie), to samozrejme aj kvôli maturite. Určite sa rozbehnem aj so štúdiom viac ako doteraz, aby som sa dostal na dobrú univerzitu so zameraním na fyziku. V budúcnosti by som rád robil aj prednášky pre študentov, ktorí si nie sú istí, či chcú robiť v danom odbore. Predsa len, som si istý, že aj na Slovensku sa máme čím pýšiť, pretože je tu hromada ľudí, ktorí sú naozaj talentovaní a motivovaní robiť to, čo ich baví, a pomáhať im je určite dôležité.

Späť