Tlačové správy - zahraničné

LHC experimenty robia pokrok v chápaní stavu hmoty v ranom vesmíre

Ženeva a Chicago, 9. februára 2017. Tento týždeň experimentálne kolaborácie na LHC prezentovali svoje najnovšie výsledky o správaní hmoty v raných fázach vesmíru na konferencii Quark Matter 2017.

Čítať ďalej…

CERN experiment oznamuje šesťnásobné zlepšenie merania magnetického momentu antiprotónu

Ženeva, 18.1. 2017. BASE kolaborácia z CERNu píše v článku, ktorý bol publikovaný dnes v Nature Communications, o najpresnejšom meraní magnetického momentu antiprotónu.

Čítať ďalej…

ALPHA experiment po prvýkrát nameral spektrum svetla antihmoty

V článku, ktorý bol dnes publikovaný v časopise Nature, kolaborácia ALPHA podáva správu o prvom meraní optického spektra atómu antihmoty v histórii.

Čítať ďalej…

CERN experiment vylepšil presnosť merania hmotnosti antiprotónu pomocou novej technológie chladenia

Ženeva, 3. november 2016. Dnes bol publikovaný článok v Science, v ktorom ASACUSA experiment v CERNe oznámil nové presné meranie hmotnosti antiprotónu vzhľadom na hmotnosť elektrónu. Tento výsledok je založený na spektroskopických meraniach 2 miliárd antiprotónových héliových atómov ochladených na extrémne nízke teploty od 1,5 do 1,7 stupňa nad absolútnou nulou.

Čítať ďalej…

Úspešná iniciatíva globálneho voľného prístupu k vedeckým článkom SCOAP3 bude pokračovať ďalšie tri roky

Ženeva 20.9. 2016. Po troch rokoch úspešnej prevádzky dnes CERN oznámil pokračovanie globálnej iniciatívy SCOAP3 Open Access na ďalšie tri roky. SCOAP3 je konzorcium podporujúce publikovanie s voľným prístupom k článkom z časticovej fyziky, tvorené viac ako 3 000 knižnicami, grantovými agentúrami a výskumnými organizáciami zo 44 krajín. Vďaka SCOAP3 sú každému na svete zdarma prístupné desaťtisíce vedeckých článkov.

Čítať ďalej…