Tlačové správy - zahraničné

Nové výsledky experimentu ALICE ukazujú nový jav v protónových zrážkach

Ženeva, 24.4. 2017. V článku, ktorý bol dnes publikovaný v Nature Physics, kolaborácia ATLAS píše, že protónové zrážky niekedy ukazujú podobné črty ako zrážky ťažkých jadier. Toto správanie bolo odhalené pozorovaním tzv. podivných hadrónov pri určitých zrážkach protónov, pri ktorých je produkované veľké množsto častíc.

Čítať ďalej…

LHC experimenty robia pokrok v chápaní stavu hmoty v ranom vesmíre

Ženeva a Chicago, 9. februára 2017. Tento týždeň experimentálne kolaborácie na LHC prezentovali svoje najnovšie výsledky o správaní hmoty v raných fázach vesmíru na konferencii Quark Matter 2017.

Čítať ďalej…

CERN experiment oznamuje šesťnásobné zlepšenie merania magnetického momentu antiprotónu

Ženeva, 18.1. 2017. BASE kolaborácia z CERNu píše v článku, ktorý bol publikovaný dnes v Nature Communications, o najpresnejšom meraní magnetického momentu antiprotónu.

Čítať ďalej…

ALPHA experiment po prvýkrát nameral spektrum svetla antihmoty

V článku, ktorý bol dnes publikovaný v časopise Nature, kolaborácia ALPHA podáva správu o prvom meraní optického spektra atómu antihmoty v histórii.

Čítať ďalej…

CERN experiment vylepšil presnosť merania hmotnosti antiprotónu pomocou novej technológie chladenia

Ženeva, 3. november 2016. Dnes bol publikovaný článok v Science, v ktorom ASACUSA experiment v CERNe oznámil nové presné meranie hmotnosti antiprotónu vzhľadom na hmotnosť elektrónu. Tento výsledok je založený na spektroskopických meraniach 2 miliárd antiprotónových héliových atómov ochladených na extrémne nízke teploty od 1,5 do 1,7 stupňa nad absolútnou nulou.

Čítať ďalej…