Holandskí a americkí študenti vyhrali súťaž Beamline for Schools 2019

 

 

 

 

 

Víťazi CERNskej súťaže Beamline for schools 2019 (vľavo) tím z Gymnázia Praedinius v Groningene, Holandsko, (vpravo) tím z West High School v Salt Lake City, USA.

Ženeva a Hamburg, 24. júna 2019. Dva tímy študentov stredných škôl, jeden z gymnázia Praedinius v Groningene v Holandsku, a jeden z West High School v Salt Lake City, USA, vyhrali súťaž Beamline for Schools (BL4S) 2019. V októbri budú tieto tímy pozvané do výskumného centra DESY v nemeckom Hamburgu, aby spoločne s vedcami z CERNu a DESY uskutočnili svoje navrhované experimenty.

Beamline for Schools je jedinečná medzinárodná súťaž, ktorá je otvorená pre študentov stredných škôl po celom svete. Študenti sú vyzvaní, aby predložili návrh na experiment, ktorý vyije experimentálnu linku so zväzkom častíc. Tieto linky dodávajú prúd subatomárnych častíc do príslušných experimentov, čo umožňuje študovať širokú škálu vlastností a procesov v rôznych vedeckých disciplínach. Sú prevádzkované v laboratóriách ako CERN a DESY.

Od roku 2014 sa súťaže Beamline for Schools zúčastnilo spolu takmer 10 000 študentov z 84 krajín. V tomto šiestom ročníku predložilo svoje návrhy 178 tímov zo 49 krajín sveta.

V CERNe je teraz druhá dlhá prestávka, počas ktorej sú vypnuté urýchľovače z dôvodu ich údržby a modernizácie, čo otvorilo príležitosť pre partnerstvo s inými laboratóriami, konkrétne s DESY.

„Je pre nás veľkou cťou usporiadať finále tohtoročnej súťaže Beamline for Schools
v DESY,“ povedal Helmut Dosch, predseda Rady riaditeľov DESY. „Veľmi sa tešíme na stretnutie s výnimočnými študentmi, ktorí uspeli so svojimi návrhmi a prajeme im úspešný pobyt v laboratóriu. V DESY sme sa zaviazali podporovať budúcu generáciu vedcov a táto CERNská súťaž do toho výborne zapadá. “

Všetci sme veľmi radi, že môžeme privítať tohtoročných víťazov v DESY. Ide o novú kapitolu v histórii tejto súťaže, pretože po prvý raz organizujeme finále súťaže v ďalšom výskumnom laboratóriu. Viac ako 60 dobrovoľných expertov z CERN a DESY hodnotilo všetky návrhy experimentovpodľa kritériií, ktoré zahŕňali kreativitu, motiváciu, navrhovanú metodiku, realizovateľnosť a celkovú schopnosť preskúmať niektoré pojmy modernej časticovej fyziky, “povedala Sarah Aretz, projektová manažérka BL4S.

Dva víťazné tímy z roku 2019 sa budú zaoberať základnými rozdielmi medzi hmotou a antihmotou. Keď sa elektróny pri vysokých energiách zrazia s terčom, ako je napríklad grafit, časť ich energie sa prenesie na fotóny. Tieto fotóny sa potom môžu transformovať na ďalšie častice. Nakoniec sa vytvorí spŕška častíc s nižšou energiou. Tím „Particle Peers“ z Gymnázia Praedinius v Groningene v Holandsku navrhol porovnať vlastnosti spŕšok častíc pochádzajúcich z elektrónov so spŕškami, ktoré boli vytvorené z pozitrónov, čo partneri elektrónov z antihmoty.

"Keď som počul správu, že sme vyhrali, stále som sa usmieval. Je neuveriteľné, že dostaneme príležitosť uskutočniť náš experiment s úžasnými vedcami a pri tom sa stretneme s ďalšími študentami, ktorí sú rovnako nadšení fyzikou ako ja, "povedal Frederiek de Bruine z tímu" Parters Peers ".


„Som veľmi nadšený vyhliadkou na prácu v DESY na jeseň, je to taká príležitosť, ktorá je raz za život. Som hrdý na to, že som súčasťou prvého amerického tímu, ktorý vyhral súťaž BL4S, najmä preto, že
budeme mať prístup k zariadeniam a systémom, o ktorých by som inak nikdy nesníval, že by som ich mohol vidieť, “povedal August Muller z tímu „ DESY Chain “.

V užšom výbere sa nachádzalo 20 tímov1, z ktorých desať získalo osobitné uznanie2. Toto je už druhýkrát, čo holandský tím vyhral súťaž. Predchádzajúci víťazi boli zo škôl v Holandsku, Grécku, Taliansku (dvakrát), Južnej Afrike, Poľsku, Spojenom kráľovstve, Kanade, Indii a na Filipínach.


Beamline for Schools je projekt E
Vzdelávania a popularizácie financovaný Nadáciou CERN & Spoločnosť a podporovaný jednotlivými darcami, nadáciami a spoločnosťami. V roku 2019 je projekt čiastočne financovaný nadáciou Wilhelm a Else Heraeus Foundation; Ďalšie príspevky boli poskytnuté nadáciou Motorola Solutions Foundation, spoločnosťou Amgen Switzerland AG a fondom Ernest Solvay, ktorý spravuje nadácia King Baudouin Foundation.

Further information:

Video from the team “Particle peers”, Praedinius Gymnasium in Groningen (https://praedinius.nl/index.html), Netherlands: https://youtu.be/va1ZnjllFDk

Video from the team “DESY Chain”, West High School in Salt Lake City (https://west.slcschools.org), US: https://www.youtube.com/watch?v=sdexfXt2o30

 

  1. Special mentions:

Antimatter Tracker (Argentina)

Cherenkoviously Brilliant (UK)

EthioCosmos (Ethiopia)

Kics Team (Sudan)

Kleine Wissenschaftler (Iran)

Observers of the microcosm (Ukraine)

Quantum Minds (Mexico)

SolarBeam from Thailand

Team Pentaquark (Bangladesh)

YKS_Young Kurdish Scientists (Iran)

 

  1. Shortlist drawn up by CERN and DESY experts:

A Light in the Darkness (USA)

Centaurus Warriors (USA)

Cosmic Conquerors (Thailand)

DESY Chain (USA)

DESYners (USA)

JT/High Pawns (Pakistan)

Jubarte Team (Brazil)

Leftover Leptons (India)

Magic Doubly Magic Nuclei (Poland)

My Little Positron(Australia)

Particle peers (The Netherlands)

Raiders of the Lost Quark (UAE)

RAM FAM (Australia)

Salvo Krevas (Malaysia)

Team John Monash Science School (Australia)

The Baryonic Six (Sweden)

The Lumineers (Pakistan0

The Weak Force (South Africa)

Unstoppable SPAS (China)

Young Researchers (Ukraine)

Further information

http://beamline-for-schools.web.cern.ch

https://beamlineforschools.cern/2019-edition

https://beamlineforschools.cern/updates/2019/04/evaluation-sixth-beamline-schools-competition-finally-starts

Previous winners: http://beamlineforschools.cern/bl4s-winners

DESY is one of the world’s leading particle accelerator centres. Researchers use the largescale facilities at DESY to explore the microcosm in all its variety – ranging from the interaction of tiny elementary particles to the behaviour of innovative nanomaterials, the vital processes that take place between biomolecules and the great mysteries of the universe. The accelerators and detectors that DESY develops and builds at its locations in Hamburg and Zeuthen are unique research tools. DESY is a member of the Helmholtz Association, and receives its funding from the German Federal Ministry of Education and Research (BMBF) (90 per cent) and the German federal states of Hamburg and Brandenburg (10 per cent).

 

Späť